ŠIOJE NUORODOJE VISI ATD TEIKIAMI APLINKOS TVARKYMO DARBAI
Tvenkinių įžuvinimas - padžioje suformuokite žuvims mitybinę bazę ir nerštavietes. Tik tokiu būdu pasieksite norimo rezultato - natūralios bioįvairovės. Tipinė klaida - iškastas tvenkinys ir į jį iškarto leidžiamos žuvys. Suprantama, jog norite įleisti žuvų, bet tokiu atveju privaloma jas šerti ir tuo pačiu metu formuoti mitybinę bazę.
Kaip suformuoti nerštavietes ir mitybinę bazę? Dėkui gamtai, ji yra puikus kūrėjas, o su jūsų pagalba procesai pagreitės. Pasirinkite seklią tvenkinio vietą, bet ne maudyklą. Kompetetingi kasėjai tūretų pateikti rekomendacijas prieš pradėdami darbus ir tokią vietą suformuoti atokiau maudykos. Jeigu jos nėra puikiai tiks pakrantė, kuri yra mažiausiai lankoma jūsų svečių, vaikų ar draugų. Šioje pakrantėje jums reikės sodinti vandens augalus, sodinant judėti nuo giliausios sodinimo vietos link kranto. Eilės tvarka:
1. Sodinamos vandens lelijos. Idealus gylis yra nuo 1,3 m iki 70 cm gylis. Lelijos augina daug lapų, žiedstiebių ir linkusios plėstis, todėl net nusipirkę nedidelius augalus nesodinkite jų vieno šalia kito, palikite bent 1 m tarpus, galite ir didesnius. Žuvys jums atsidėkos sėkmingu nerštu tuo atveju, kai lelijas susodinsite dviem juostom, primoji juosta yra sodinama giliau, pvz 1,5-1,3 m gylyje, tačiau augalai sodinami rečiau, kas 2 m ir daugiau. Taip gausite puikias nišas žūklei tarp lelijų, tai lynų, kuojų, karosų, karpių lankomos ir mėgstamos vietos.
2. Juosta lelijų sodinama už pirmųjų lelijų, kiek sekliau 90 - 50 cm gylyje.
3. Kiti augalai sodinami nuo 30 iki 10 cm gylyje. Šiam gyliui tinkami augalai: dryžučiai, vilkdalgiai (irisai - gausiai ir gražiai žydi), asiūkliai, manažolės, viksvos ir ajerai. Aprašytam nerštavietės įrengimui visi reikalingi augalai kainuoja ~100 eu. Pastaba: ajerai ir irisai labai gerai sutvirtina tvenkinio šlaitus. Įsišakniję augalai apsaugo nuos skinkimo net labai statčius šlaitus ir tuo pačiu suteikia puikias slėptuves vėžiams bei žuvims.
Nededant jokių pastangų kelių mėnesių bėgyje tvenkinio pakrantėse formuosis tipinės vandens žolės. Tuo atveju, kai neturite laiko arba galimybių formuoti tvenkinio augmeniją leiskti gamtai atlikti savo darbą ir jau sekančiais metais galėsite įleisti į tvenkinį žuvis.
Pirkdami žuvis įžuvinimui atkreipkite dėmesį, jog didžioji dalis pirkėjų deda pastangas įsigyti kuo daugiau žuvų ir renkasi kuo mažesnes. Tuo atveju, kai siekiate ištiesų įžuvinti savo tvenkinį darykite priešingai. Už tą pačią sumą galite įsigyti jau subrendusių ir pasiruošusių nerštui žuvų. Tokiu būdu esamu momentu jūsų tvenkinyje žuvies bus mažiau, tačiau palaukite sekančių metų ir pajusite sėkmingo neršto rezultatą.
Į tvenkinį, kurio plotas yra iki 5 arų nerekomenduojame leisti lydekos. Sėkmingai išneršus lynams bei karosams galite įleisti stambių ešerių. Jie sėkmingai išrankios ligotas žuvis ir reguluos populiaciją. Tokiu būdu apsaugosite savo žuvų išteklius bei netūrėsite nesėkmingų lydekos atakų pasekoje sužalotų žuvų. Taip pat verta žinoti, jog pagal prigimtį lydeka stengsis medžioti efektyviai ir nesivaikyti 2 eu monetos dydžio karosiukų, ji nusitaikys į rimtą maistą, t.y. jau paaugusias jūsų žuvis.
Karpiai. Mūsų svajonių milžiniški karpiai. Pasiruoškite, kad jūsų įžuvintas tvenkinys nuolat seklės ir vanduo nebus kaidrus. Kodėl? Nes įleidote karpių. Karpiai nuolat rausia tvenkinio šlaitus ir dugną ieškodami maisto. Įžuvinus karpiais rekomeduojame papildomai šerti taip bent iš dalies pristabdysite seklėjimą ir vanduo liks skaidresnis.
Tuo atveju, kai tvenkinyje priauga itin daug vandens augnemijos įleiskite kelis amūrus, jie mikliai susitvarkys su šia užduotimi.
Kuo natūralesnė augmenija, tuo sėkmingiau vykdomas tvenkinių įžuvinimas. Augalai atlieka kelias esmines funkcijas: estetika, prieglobstis, nerštavietė, mytybos zona, šlaitų tvirtinimas.